Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
E- Rada TRANSMISJA ONLINE

www.netrada-gminaklodzko.pl

Interpelacje/ Wnioski/ Zapytania Radnych Gminy Kłodzko VIII kadencji

___________________________

 

RAPORT O STANIE GMINY ZA 2018 r.

- udział mieszkańców w debacie

___________________________

Wójt Gminy Kłodzko informuje,

że w związku z zamiarem podjęcia czynności kontrolnych na nieruchomościach związanych lub zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, właściciele nieruchomości, którzy nie dokonali obowiązku złożenia stosownej informacji w sprawie podatku od nieruchomości proszeni są do jej złożenie lub dokonania korekty wcześniej złożonej informacji.
Informacja powinna odzwierciedlać stan faktyczny powierzchni budynków, budowli
i gruntów nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Formularze informacji podatkowych można pobrać z BIP Gminy Kłodzko -> poradnik interesanta -> podatki i opłaty lokalne lub w Urzędzie Gminy Kłodzko,
pok. 306, II piętro.

Czyste powietrze

wymiana kotlow grzewczych

Fotowoltaika - Grant

fotow

Wnioski

 

 

Mapy

                mapy

 

                       

 

eealogo                      

 

 

 

 
 
 
  
 
  
 
   URZĄD GMINY KŁODZKO
   ul. Okrzei 8A
   57 - 300 Kłodzko
   powiat kłodzki
   województwo dolnośląskie

   Tel. (74) 647 41 00
   Fax (74) 647 41 03

   e-mail: ug@gmina.klodzko.pl
   www.gmina.klodzko.pl

   www.bip.ug-klodzko.dolnyslask.pl

 

   Godziny pracy:

   poniedziałek, środa, czwartek, piątek

   w godz.: 7.30 - 15.30

   wtorek w godz.: 8.00 - 16.00

   Kasa  Urzędu czynna:

   od poniedziałku do piątku w godz.:

   8.00 - 11.00 i 11.30 - 13.30
Słoneczny zegar i inne odkrycia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Matusz   
wtorek, 04 czerwca 2019 00:09

altWilcza, Wojbórz, Łączna, Święcko i Gorzuchów to wsie w Gminie Kłodzko, którymi tym razem zainteresowali się „Detektywi Przeszłości”. To one znalazły się wśród „Kulturowych skarbów kłodzkich wsi. Zabytków, które warto zobaczyć” – kolejnego projektu zrealizowanego przez młodzież z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości i nauczyciela Marka Królikowskiego jako koordynatora.

 

Nieformalna grupa „Detektywów Przeszłości”, składające się z uczniów KSP, zrealizowała kolejny projekt, pozwalający na bliższe poznanie historii Gminy Kłodzko, głównie za sprawą zachowanych obiektów, ale nie tylko. Młodzieży pomogły także wspomnienia mieszkańców, zasoby Archiwum Państwowego we Wrocławiu i Kamieńcu Ząbkowickim oraz Oddziału Terenowego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków w Wałbrzychu, materiały o ziemi kłodzkiej w przedwojennej i powojennej prase.

 

W centrum zainteresowania projektu „Kulturowe skarby kłodzkich wsi. Zabytki, które warto zobaczyć” znalazło się pięć miejscowości Gminy Kłodzko: Wilcza, Wojbórz, Łączna, Święcko i Gorzuchów. Czym zaskoczyły pasjonatów śladów przeszłości?

 

- Chyba najwięcej jest tu unikatowych obiektów, znaleźliśmy też takie, których nie spodziewaliśmy się – mówi Marek Królikowski.

 

W malutkiej Wilczej na jednym ze starych budynków zachował się do dziś działający zegar słoneczny - jedyny na terenie gminy Kłodzko. W Łącznej po obu stronach drogi stoją pałace. Z kolei w Święcku jest najwięcej śladów po nawrotach zarazy; każdy krzyż stoi na miejscu, gdzie zostali pochowani mieszkańcy. W Wojborzu znajduje się wiele krzyży przydrożnych, niektóre schowane gdzieś w zaroślach. W Gorzuchowie zachowały się m.in. dwie kapliczki - unikatowe w skali regionu: jedna przydrożna, cała przeszklona, druga – to motyw architektoniczny, wyjątkowo bogata kapliczka fasadowa.

 

Projekt miał na celu poszerzenie informacji o miejscowościach. Młodzież gromadziła informacje o zabytkach, miała 3-dniowy obóz integracyjny, odbyły się warsztaty, zorganizowany został też konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z każdej miejscowości pt. „Zabytki w mojej wsi”. Pokłosiem projektu są: foldery, ulotki i gra terenowa.

 

Spotkanie podsumowujące projekt odbyło się 30 maja, nie przez przypadek w Gorzuchowie. To miejscowość, w której zachowało się najwięcej unikatowych zabytków – aż trzy, kiedy w innych można znaleźć jeden, najwyżej dwa, a sołtys Marek Opanowicz ma bogatą wiedzę o każdym skrawku miejscowości i dzielił się nią z młodzieżą.

 

W spotkaniu w gorzuchowskiej świetlicy udział wzięli „Detektywi Przeszłości”, mieszkańcy, uczestnicy konkursu plastycznego, nie zabrakło sołtysa Marka Opanowicza, jak i wójta Zbigniewa Tura.

 

Wójt kłodzkiej gminy zabierając głos przyznał, że dla niego niektóre z odkrytych obiektów też są zaskoczeniem. Dlatego tym bardziej cieszy się z takich działań, dzięki którym zniszczone zabytki nie idą w zapomnienie, tylko są pokazywane i z czasem odnawiane. Na koniec dziękując wszystkim uczestnikom i koordynatorowi projektu wręczył torby z upominkami.

 

Cały projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Fundacji PZU (grant w wysokości 10 tys. zł), natomiast wymagany wkład własny zapewniła GMINA KŁODZKO.

 

alt  alt  alt  alt 

alt  alt  alt  alt

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 03 czerwca 2019 19:55
 

Zawartosc tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash bip

Rozlicz PIT
Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki

01.jpg


s5 logo


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com